1569
post-template-default,single,single-post,postid-1569,single-format-standard,qode-social-login-1.1.2,stockholm-core-1.0.6,select-child-theme-ver-1.1,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
Title Image

Sklepní ulička Hnanice

Sklepní ulička Hnanice

Především díky nedotčené krajině a kvalitnímu vínu je obec stále vyhledávanějším cílem pro turisty. Nedaleko Hnanic se nachází legendární vinice Šobes, kde funguje v sezoně ochutnávkový stánek s víny.

Zápis z roku 1820 dokládá v obci více než sto sklepů a tento počet platí dodnes. Stavěly se při okrajích současných nebo již zaniklých vinohradů a postupně vytvořily souvislý celek po obou stranách cesty v jihozápadní části obce. Součástí uličky je i Osada havranů, která spojuje vinařskou turistiku s jízdou na koni. Sklepy byly vyhloubené z větší části pod úrovní terénu a vyzděné kamenem nebo cihlami. Vinohradnické stavby ve vsi patří po stránce uchování starých forem zástavby k jedinečným dokladům technologie používané v minulých stoletích. Hlína a kámen jsou převažujícími stavebními materiály. Ručně kované jednoduché mříže v oknech upoutávají pozornost kvalitou výrobku i uměleckým citem místního kováře. Sklepní prostory tvoří komplikovaný systém spletitých chodeb s četnými odbočkami a výklenky, které byly vybudovány pro velké sudy s vínem.

Zdroj: sklepni-ulicky.cz