378
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-378,qode-social-login-1.1.2,stockholm-core-1.0.6,select-child-theme-ver-1.1,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
Title Image

Okolí

Objevit krásy Národního parku Podyjí

Na výlet za vínem i sportem

Jste sportovci, milovníci vína nebo rodina na výpravě za krásami jižní Moravy? Můžeme vás ujistit, že je v Hnanicích a okolí stále co objevovat. Ať už chcete během dovolené projet na kole celé Podyjí nebo si užít ovíněný víkend, jste v našem penzionu správně. Ubytování v Hnanicích totiž představuje ideální výchozí pozici pro probádání Podyjí a Znojemska.

Hnanice

Na samé hranici Česka a Rakouska najdete Hnanice, vesnici obklopenou přírodou Národního Parku Podyjí a úrodnými vinicemi. K malebnosti Hnanic přispívá ráz okolní přírody nespočet vinných sklípků, pozdně gotický kostel svatého Wolfganga, sloup se sochou Panny Marie nebo barokní sýpka a romantický Hnanický rybník. Projít Hnanice můžete také od kapličky ke kapličce, je jich celkem jedenáct a každá zasvěcená jinému svatému. Za vesnicí se rozprostírá Fládnitzské vřesoviště, které se díky unikátní kombinaci fauny a flóry stalo přírodní památkou. Příjemná procházka vás dovede na vyhlídku Devět mlýnů, pod kterou se vlní meandry řeky Dyje s kamennými jezy, a přímo naproti je slavná vinice Šobes. Pokud se vydáte opačným směrem a přejdete rakouskou hranici, ocitnete se na místě Heiliger Stein. Místo je opředeno legendami a pohanskou i křesťanskou mystikou.

 

Po okolí se můžete vydat na kole, pěšky nebo na hřbetě koně z místních stájí. Kromě vinných sklípků a nádherné přírody vás ve vesnici čeká i restaurace a hostinec s pivovarem a využít můžete také wellness služby v jednom z místních hotelů.

Podyjí na kole

Kaňon řeky Dyje s meandry a stinnými lesy podél břehů, slunné louky a vřesoviště, hektary vinic i prastaré hrady. To je jen zlomek krás, které Národní park Podyjí nabízí. Abyste mohli objevovat kraj a příroda zůstala chráněna, je celý park protkán turistickými trasami a cyklostezkami. Ty pak pokračují přes hranice do Rakouska, kde se rozprostírá Národní park Thayatal.

 

Záleží už jen, jaká místa vás lákají a jak moc náročnou a dlouhou trasu si chcete naplánovat. My sami máme místní kraj na kolech detailně prozkoumaný. Rádi vám poradíme při výběru trasy nebo můžete využít interaktivní cyklo mapy pro jižní Moravu. Pro dobrý začátek šlápněte do pedálů směr nejlepší česká vinice Šobes. Ta je pouhé 3 km od našeho penzionu a je na trase znojemské vinařské stezky. Jestli máte rádi vyhlídky, najdete jich v okolí hned několik. Doporučujeme Králův stolec, Sealsfieldův kámen či Nový Hrádek. Kdyby vás lákaly dlouhé mezinárodní trasy, je tady známá cyklotrasa Greenways Krakov – Morava – Vídeň. Ideální je zakončit den projížďkou kolem Hnanic a dopřát si skleničku vína u některého z místních vinařů.

Za vínem

Hnanice jsou ze všech stran obehnány vinicemi, protože místní terroir vínu velmi svědčí. Ve vesnici najdete kolem stovky vinných sklepů. Některé soukromé, jiné vás vtáhnou do chladu svých chodeb na degustaci vín.

 

Zavítat můžete hned do několika hnanických vinařství – Vinařství Josef Kořínek, Vinice Hnanice, Vinařství Špetíci a Vinařství Trávníček & Kořínek. Pokud máte zájem o řízenou degustaci ve sklípku, stačí nám dát před příjezdem vědět a vše vám domluvíme. Jedinečným zážitkem jsou také prohlídky velkých kopaných i klenutých sklepů s lisovnami a dochovanými kládovými lisy.

 

Přes Hnanice vede i Znojemská vinařská stezka, ta cyklisty provede celkem 55 obcemi znojemské vinařské podoblasti. Každý její úsek má odlišný charakter, okolní krajinu i náročnost. Oblast kolem Hnanic nabízí trochu náročnější terén Národního parku Podyjí, ale za to nádherné přírodní scenérie a hned první vaší zastávkou může být ochutnávka vína pod slavnou vinicí Šobes.

Na výlet

Penzion u Hrnčíře je ideálním výchozím bodem pro nespočet výletů do okolí. Do Znojma je to pouhých 10 km. Kromě malebného centra a historických památek se určitě vyplatí sledovat i znojemské akce a festivaly. Během sezóny se zde koná něco zajímavého každý den. Na své si přijdou sportovci, vinaři, pivaři i milovníci kultury.

 

Mnoho zajímavých míst nabízí i sousedící region Weinviertl v Dolním Rakousku. Národní park Podyjí za hranicemi přechází v Národní Park Thayatal a stejně tak pokračuje vinařská tradice. Na slavnosti vína nebo degustace tak můžete zamířit třeba do městečka Retz, které je od Hnanic jen 8 km. Známé pro své termální lázně je i město Laa an der Thaya.

 

Podyjí je také protkáno hrady. Nejblíže Hnanicím najdete zříceninu hradu Nový Hrádek u Lukova a Kaja u Merkesdorfu. Přímo na hranici zemí se vysoko nad Dyjí tyčí hrad Hardegg. Za návštěvu určitě stojí i krásný hrad Vranov nad Dyjí nebo velkolepé hrady Bíteš a Raab.

Pokud vás láká rakouská metropole, dostanete se tam velmi snadno. Z Hnanic je to pouhá hodina cesty a můžete si užívat Sachr dort a kochat se vídeňskou secesí nebo se vyřádit v Prátru.

Zarezervujte si svůj pobyt

Přijeďte si užít klid a pohodu našeho penzionu a objevit krásy Národního parku Podyjí. Čeká vás útulné ubytování v soukromí na okraji Hnanic.