1884
post-template-default,single,single-post,postid-1884,single-format-standard,qode-social-login-1.1.2,stockholm-core-1.0.6,select-child-theme-ver-1.1,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
Title Image

Hnanice – někdejší centrum obchodu s vínem

Hnanice – někdejší centrum obchodu s vínem

Ve Vlastivědě moravské z roku 1904 je o dějinách obce Hnanice uváděno následující: „Místní jméno jest původem slovanské. Vychází se z toho, že znamená místo, kde byl zemský nepřítel hnán ze země přes zemské hranice. Založení obce se podle louckého dějepisce Troschla traduje k roku 1201. Podle jeho zápisu je to první zmínka, kdy Rudgerus, Miles de Gnanlicz, daroval Louckému klášteru desátky všech svých vinic ve Hnanicích, tehdy Gnadlersdorf.“

Hnanice ležely na frekventované obchodní cestě a byly po staletí živým zemědělským střediskem. Ránu čilému obchodnímu městečku způsobil poválečný odsun Němců, kdy se počet obyvatel snížil na 250 obyvatel. Katastr obce se rozkládá v oblasti, kde se již od středověku nalézalo množství vinic. Srdcem tohoto vinorodého kraje byl a dodnes zůstává pás, táhnoucí se těsně při rakouské hranici od Hnanic po Jaroslavice. Dnes v obci hospodaří na rozloze vinic asi 100 ha řada drobných vinařů, zaregistrováno jich je pouze 15. V  tratích Knížecí vrch (ta je podle místních znalců nejblahodárnější), Fládnická, U kapličky, Pod skálou, Za sklepy, U Chlupa, U bunkru se zaměřují především na pěstování tradičních odrůd na Znojemsku jako je Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Müller Thurgau. V červených vínech převažuje Svatovavřinecké, větší ohlas v posledních letech získává odrůda Cabernet Moravia.

Celý článek o Hnanicích na www.stezky.cz

Po návštěvě sklepní uličky s ochutnávkou našich vín, můžete využít pro odpočinek naše ubytování v soukromí. Váš Penzion U Hrnčíře, penzion Hnanice.